BAŞARISIZ TÜP BEBEK NEDENLERİ


Tüp bebek tedavisi neden başarısız olur?

nb2

Tüp bebek tedavisinin günümüzde en tercih edilen yardımcı üreme yöntemidir. Tedavi başarı oranı ise %45-75 oranlarındadır. Ancak tüp bebek tedavisinde de başarı oranları yüzde yüz olmadığı için başarısızlık riski her zaman için mevcuttur. Tüp bebek tedavisinde anne adayından ve baba adayından alınan üreme hücreleri, yani yumurta ve spermler laboratuvar ortamında bir araya getirilir ve döllenirler. Ardından elde edilen embriyo, anne adayının rahmine transfer edilir. Şayet; 3 defa kaliteli embriyo transferine rağmen gebelik elde edilememesi, bunun yanında toplamda 10 adetten fazla embriyo kullanılmasına karşın gebeliğin yakalanamamasının durumu söz konusu olursa, tekrarlayan tüp başarısızlıkları ortaya çıkar.

Tüp bebek başarısızlıklarında: Birincil Sebepler

Birincil sebepler arasında kalitesiz embriyo oluşumu, yanlış ilaç tedavisi, embriyonun yanlış ortamda bulundurulması ve embriyo zarının kalınlaşması bulunmaktadır. Bu sebepler maalesef tüp bebek tedavisinde başarı şansını düşürmektedir. Bknz:

https://www.bulenttiras.com/basarisiz-tup-bebek-nedenleri

Tüp bebek başarısızlıklarında: İkincil Sebepler

İkincil sebepler, biraz daha annenin bedeninden kaynaklanan sıkıntıları ifade etmek için kullanılan bir tanımdır. İkincil sebepler arasında: Rahim iç duvarındaki bozukluklar, miyom ve polipler, enfeksiyon kaynaklı yapışıklıklar, sayılabilir.

Erkekten Kaynaklanan Sebepler

Tüp bebek tedavisinde erkek kaynaklı kısırlık sorunları da meydana gelebilmektedir. Bu aşamada önemli olan sperm hücrelerinin sayı ve kalite bakımından yetersiz olması oldukça büyük bir yer kaplar.

Tüp Bebekte Başarısızlık Nasıl Anlaşılır?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılmaktadır. Yapılan testin sonucunun negatif çıkması tüp bebek tedavisinin tutmadığını göstermektedir. Fakat tedavinin başarısız olup olmadığını bir anne adayının kendisinin anlaması neredeyse imkansızdır. Pek çok vakada, gebeliğin gerçekleşmesi halinde kanama olacağı, bel ağrısı olacağı, iştahın açılacağı gibi bazı söylentiler mevcut ancak maalesef bunların herhangi bir bilimsel açıklaması da bulunmuyor. Dolayısıyla tedavinin başarısız olduğuna kendi kendinize karar vermemeli, moralinizi yüksek tutmalısınız. Kanama olsa da, olmasa da mutlaka kanda gebelik testi yaptırmalısınız.

Başarısız Tüp Bebek Tedavisi Halinde Ne Yapmalı?

Tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlandığında ilk olarak tedavide başarısızlığa yol açan faktörlerin tespit edilmesi gerekmektedir. Sorunun tespiti yapıldıktan sonra tüp bebek tedavisine yeniden başlanabilir.  Dolayısıyla birlikte çalıştığınız uzmanınızla, gebelik oluşumunun neden engellendiğinin araştırılmasını sağlamalı, genetik veya sistemik rahatsızlıklara karşı gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Geçmiş senelerde kromozomal rahatsızlıklara karşı embriyonun taranması oldukça zorlu ve iyi sonuç sağlamayan bir yöntemdi. Ancak günümüzde teknolojik imkanların gelişmesi ve tıbbi koşulların iyileşmesi ise,  IMSI metodu sayesinde embriyonun kendisinde bir genetik problem olup olmadığı tespit edilebiliyor. Böylelikle tüp bebek tedavisinde embriyo kaynaklı sorunlarda bu sorunun tespit edilerek daha kaliteli embriyoların seçilmesine imkan tanınıyor. Rahimden kaynaklanan problemlerde ise zaman zaman laparoskopik operasyonların yapılması gerekebilir. Zira rahimde bulunan miyom ve polipler, kistler gibi etkenler maalesef embriyonun rahim iç duvarına tutunma şansını düşürmektedir. Bundan dolayı da tüp bebek başarısızlıkları meydana gelebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Tekrar Başlanmalı?

Tüp bebek tedavisinin başarısız olma sebebi tespit edildikten sonra ve bu sebep ortadan kaldırıldıktan sonra, yapılan işlemlere göre yeniden tedaviye başlanabilir. Bu aşamada tüp bebek tedavisinde başarısızlığa yol açmış faktörlerin öncelikli olarak tespit edilmesi ve ardından yeni tedaviye başlanması oldukça önemlidir.

 

 

loading...

 

Önceki Haber:

ÇIRAK DÖVMECİ

Sonraki Haber:

GEBELİK HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

İlginizi çekebilir