ÇİNLİLER BUNU DA YAPTI!


Tüm dünyada sürücüsüz otomobiller tartışılırken, konuya yeni bir boyut kazandıran Çinliler, beyin gücüyle çalışan otomobil üretti. 

Google ve Apple’ın yeni nesil sürücüsüz otomobil yaptığına yönelik tartışmaların yoğunlaştığı dönemde, çok ses getirecek bir çalışmaya imza atan Çinliler, beyin gücüyle çalışan otomobil yaptı.Çin’in Tianjin şehrinde bulunan Nankai Üniversitesi‘ndeki araştırmacıların ürettiği arabada,  beyin dalgalarıyla ileri-geri, durma, kapıları kilitleme ve açma komutları verilebiliyor. Komutların algılanabilmesi için sürücünün üzerine yerleştirilen 16 farklı sensörlü başlık kullanılıyor. Bu sensörler elektroensefalografi sinyallerini sürücünün beyninden yakalıyor. Bu noktadan sonra sürücüler beyin gücüyle yolladığı mesajları kablosuz ağ teknolojisini kullanarak otomobile iletiyor ve özel yazılım devreye girerek komutlar algılanıyor.

Beyin gücüyle çalışan otomobil

Otomobillerin tüketiciye ne zaman ulaşacağı henüz bilinmese de, sürücüsüz otomobillerin yanında açıkça farkını koyacak gibi duruyor.

 

 

loading...

 

Önceki Haber:

FACEBOOK DEDİ Kİ “CANLI YAYINA DA EL ATALIM”!

Sonraki Haber:

HAYALLERİ SÜSLEYEN 10 SÜPER ARABA

İlginizi çekebilir

 • 23 Oca

  VOSVOS MÜZESİ

  Asfalt

  Dünyanın en önemli otomobil müzelerinden LeMay çok sevdiğimiz vosvoslar için özel bir sergi açtı. 2012’de ...

 • 15 Nis

  PIT STOPLARDA KİM, NE İŞ YAPAR?

  Asfalt

  Tüm yarışlarda izlemesi en heyecanlı kısımlardan biri olmuştur hep pit stoplar. Araçlar alana yanaşır, koskocaman ...

 • 01 Kas

  BİR HOPARLÖRDEN FAZLASI

  Tekno

  Q Acoustic’in Q Media BT3’ü çok şık ufak bir çift stereo hoparlör gibi duruyor ama ...

 • 25 Ara

  WHATSAPP BU MESAJLA ÇÖKÜYOR!

  Tekno

  WhatsApp uygulamasının 4 bin smiley göndererek kolayca çökertilebileceği ortaya çıktı. Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, herhangi birinin ...