ÇİNLİLER BUNU DA YAPTI!


Tüm dünyada sürücüsüz otomobiller tartışılırken, konuya yeni bir boyut kazandıran Çinliler, beyin gücüyle çalışan otomobil üretti. 

Google ve Apple’ın yeni nesil sürücüsüz otomobil yaptığına yönelik tartışmaların yoğunlaştığı dönemde, çok ses getirecek bir çalışmaya imza atan Çinliler, beyin gücüyle çalışan otomobil yaptı.Çin’in Tianjin şehrinde bulunan Nankai Üniversitesi‘ndeki araştırmacıların ürettiği arabada,  beyin dalgalarıyla ileri-geri, durma, kapıları kilitleme ve açma komutları verilebiliyor. Komutların algılanabilmesi için sürücünün üzerine yerleştirilen 16 farklı sensörlü başlık kullanılıyor. Bu sensörler elektroensefalografi sinyallerini sürücünün beyninden yakalıyor. Bu noktadan sonra sürücüler beyin gücüyle yolladığı mesajları kablosuz ağ teknolojisini kullanarak otomobile iletiyor ve özel yazılım devreye girerek komutlar algılanıyor.

Beyin gücüyle çalışan otomobil

Otomobillerin tüketiciye ne zaman ulaşacağı henüz bilinmese de, sürücüsüz otomobillerin yanında açıkça farkını koyacak gibi duruyor.

 

 

loading...

 

Önceki Haber:

FACEBOOK DEDİ Kİ “CANLI YAYINA DA EL ATALIM”!

Sonraki Haber:

HAYALLERİ SÜSLEYEN 10 SÜPER ARABA

İlginizi çekebilir

 • 12 Ara

  PS4 YARIN TÜRKİYE’DE

  Slide

  PlayStation 4 yarın Türkiye piyasalarına girecek. Teknosa’dan yapılan açıklamaya göre, şirket Türkiye’deki çok sayıda kişinin ...

 • 02 Şub

  TELEVİZYONLAR ANDROİDLENDİ

  Slide

  Smart TV deneyimi artık daha zengin! Philips’in üst segmentine entegre ettiği Android işletim sistemi sayesinde ...

 • 01 Eki

  iOS 9.0.2 YAYINLANDI!

  Tekno

  Apple, yeni nesil mobil işletim sistemi iOS 9 için ikinci güncellemeyi de yayınladı. Kullanıma sunulduktan hemen ...

 • 01 Oca

  2014’ÜN EN ÇOK BEKLENEN ÜRÜNLERİ

  Slide

  2013’ün son ayında teknoloji şirketleri yeni ürünlerinin ipuçlarını vermeye başladılar. Artık kötü tabletler ve akıllı ...