GEBELİK HESAPLAMA NASIL YAPILIR?


Bir bebek sahibi olmak isteyen kadın ve erkekler, hamileliği öğrendikleri günden itibaren bebeğin ne zaman doğacağını merak ederler
bebek 2

Gebelik haftası hesaplama ile ilgili pek çok yöntem, taktik ve görüş bulunmaktadır. Bunların çoğu bilimsel verilere dayanmadığından ya tesadüfen yaklaşık bir hesaplama yapılmış olur ya da beklenenden çok daha önce veya sonra doğum gerçekleşir. İşte bu sebeple daha çok bilimsel yöntemlerle hesaplamakta, doktorun önerisine kulak asmakta fayda vardır. Bilimsel olarak geçerliği bilinen ve günümüzde uygulanan gebelik haftası hesaplama yöntemi, kadının gebelik öncesindeki son adet tarihinin ilk gününe dayanır. Zira kadın ya da erkek hangi ilişki sonrasında gebe kalındığını bilemeyebilir, tahmin etse bile ilişkiye girildiği gün değil, döllenmenin gerçekleştiği gün gebelik başlamıştır. Döllenme ise son adet tarihinin başladığı günden yaklaşık 15 gün sonrasında gerçekleşir. Bu bakımdan kadının hamilelik öncesinde son kez gördüğü adetin hangi gün başladığını bilmesi, gebelik haftasını hesaplamada kilit rol oynar.

Gebelik haftası hesaplama yöntemi “Negele”

Günümüzde sıklıkla kullanılan ve en doğru sonuçların elde edildiği gebelik hesaplama yöntemi “Negele Yöntemi” olarak adlandırılmaktadır. Gebelik şüphesiyle doktora başvuran kadına gerekli testler yapıldıktan sonra gebelik teşhisi konur ve gebelik haftası hesaplanır. Buradaki kilit nokta, kadının en son gördüğü adetin ne zaman başladığını bilmesidir. Son adet tarihine 7 gün eklenir ve elde edilen tarihten 3 ay öncesi hesaplanarak döllenmenin gerçekleştiği gün bulunur. Örneğin en son adetin başladığı gün 22 Kasım 2016 olsun. Bu tarihe 7 gün ekleriz ve 29 Kasım 2016’yı buluruz. 3 ay geriye gittiğimizde 29 Ağustos 2016 tarihi döllenmenin gerçekleştiği gündür. Bu tarihe de tam 1 yıllık bir zaman dilimi eklendiğinde tahmini doğum günü olan 29 Ağustos 2017 bulunacaktır. Ancak bu hesaplamayla döllenmenin gerçekleştiği gün % 95 civarında doğru hesaplanabilirken, doğumun olacağı gün bu kadar kesin değildir. Zira 8. ay dolduktan sonra bebek her an doğabilir. Başka bir ifade ile doğumun gerçekleşeceği tarih hamilelik döneminde karşılaşılacak olumlu, olumsuz pek çok faktörden etkilenecektir. Bu sebeple doğumum ne zaman olacağı rutin gebelik kontrollerinde gebeliğin seyrine göre çok daha net olarak anlaşılabilir.

Kaynaklar :

http://jinekoloji.com/hamilelik-haftasi-nasil-hesaplanir

http://www.jinekolojivegebelik.com/2000/12/gebelik-haftasi-hesaplama-dogum-tarihi.html

 

 

loading...

 

Önceki Haber:

BAŞARISIZ TÜP BEBEK NEDENLERİ

İlginizi çekebilir